Mobilya Alınırken Nelere Dikkat Edilir?

Ev dekorasyonu sırasında özenle seçilen mobilyaların hem evin şeklini hem de sizin ruh halinizi etkilediğini biliyor muydunuz? Mobilya seçimi kullanıcılar için daima zor ve yıpratıcı olmuştur. İşte bu yıpratıcı süreci sizler için daha keyifli hale getirmek için kolları sıvadık ve ilk olarak mobilya seçilmesi konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik:

Mobilyada Hangi Ağaç Tercih Edilmeli?

Tercih Edilen Ağacın Kalitesi

Mobilya seçimi konusunda en sık yapılan hataların başında kullanılan malzemenin özelliklerinin bilinmemesi gelmektedir. En pahalı mobilya en kalitelidir diye bir düşünce yanlışlığı vardır. Aslına bakarsanız kullanılan malzemede sağlamlık arıyorsanız genel olarak tercih edeceğiniz ahşaplar; meşe, ceviz, çam olmalıdır. Öyle ki, yurdumuzda önceleri bol miktarda bulunan Karaağaç (Ulmus spp) mobilya üretiminde kullanılmış, daha sonra ise yeterince temin edilememesi nedeniyle Doğu Kayını (Fagus orientalis), Ceviz (Juglansnigra), Kızılağaç (Alnusspp), Meşe (Quercusspp), Dışbudak (Fraxinusspp), Kestane (Castanea spp), Akçaağaç (Acer spp), Ihlamur (Tilia spp) vb. ağaç türlerinin kullanımına gidilmiştir. Genel olarak yapraklı ağaç türlerinin mobilya üretiminde kullanımı, iğne yapraklı ağaç türlerine oranla daha fazladır.

Mobilyada Hangi Kumaş Tercih Edilmeli?

Tercih Edilen Kumaş Türü

Seçmiş olduğunuz mobilyanın kumaşı sizlere birçok özelliği aynı anda sunabilmelidir. Demek istediğimiz şu ki mobilyalar birçok farklı kumaş türleri kullanılarak tasarlanmakta ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek, farklı tarzlara uygun olarak imal edilmektedir. Doğru mobilyayı seçerken kumaşın size hissettirdikleri mutlaka hesaba katılmalı, deri veya nubuk kumaş hangisi stilinize daha uygunsa bunların ışığında tercih yapmalısınız. Kumaşı terleme yapıp yapmaması oldukça önemlidir. Kolay silinebilir, leke tutmayan, dikişleri sağlam kumaşların kullanıldığı mobilya tercihi konusunda sizlere yol gösterebilecek referanslardır.

Dekorasyon Tarzınıza Uygun Mobilya

Nasıl bir ev, nasıl bir oda hayal ediyorsunuz, düşlediğiniz dekorasyon daha süslü mü yoksa sade mi? Tarzınıza en uygun mobilya türünü ne gibi dekoratif parçalarla tamamlamak istiyorsunuz, avangart mobilyalar mı daha çok sizi betimliyor yoksa modern mobilyalar mı gibi çoğaltılabilecek birçok soruya öncelikli olarak kendinizi dinleyerek cevap vermelisiniz. Eğer sık sık mobilya değiştirmeyi sevenlerdenseniz sorun yaratmayacaktır ancak kısıtlı kaynakları en makul şekilde değerlendirmeyi tercih edenlerdenseniz belli başlı nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarınızı belirleyerek mobilya seçimi yapmalısınız.

Geniş Aileler Nasıl Mobilya Seçmeli?

Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz ya da akrabalarınızla ilişkiniz kuvvetli ise, sürekli olarak birlikte yemekler, davetler, kutlamalar yapıp sohbet etmeyi seviyorsanız tercihinizi geniş mobilyalardan yana kullanmalısınız. Özellikle koltuk takımı, oturma grupları, salon takımları gibi sıklıkla bir arada olunan odalarınız için tercih edeceğiniz mobilya rahat ve inanılmaz geniş olmalıdır. Koltuk takımları, açılabilir yatak haline gelebilir olması sizler için inanılmaz fayda yaratacaktır. Misafirlerinizin konaklaması durumunda rahat ve kullanışlı bir yatak imkanı sunmak herkes tarafından mutlaka istenen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Ailenize, kendinize en uygun mobilyayı seçmek için mutlaka düşünmeniz gerekenlerden biri mobilyaların büyüklüğü, genişliği olacaktır.

Mobilyanın Kullanılacak Alana Uygunluğu

Mobilya almadan önce mutlaka mobilyayı kullanacağınız alanın ölçüsünü almalı mutlaka ortamda müdahale edemeyeceğiniz kiriş, kolon, parke rengi gibi detayları not almalısınız. Aldığınız notlar sizlere en uygun mobilya tercihini sunacaktır. Örneğin salonunuz için tercih edeceğiniz koltuk takımının büyüklüğü, ebatları mutlaka salon ölçülerinize uygun olmalıdır. Küçük bir odaya sahipseniz, büyük mobilyaların hayal ettiğiniz kadar şık durmayacağı aşikardır. Büyük bir yemek masası takımı kullanım açısından inanılmaz kolaylık ve güzellik sağlarken alanınızı daraltıyorsa daha küçük yemek masaları tercih etmelisiniz. Kullanışlı olmayacağı gibi kullanım alanını daraltmak da yine tercih etmeyeceğiniz bir durum olacaktır.

Mobilyada Hangi Renk Tercih Edilmeli?

Tercih edeceğiniz mobilyaların rengini beliremek belki de en zorlu aşamadır. Evinizin ve sizin ruhunuza en uygun olan rengi bulmak güç gibi görünse de aslında daima sizi çeken, koltuk takımlarına, yatak odasına, yemek masası takımlarına en çok yakıştırdığınız renk mutlaka vardır. Ürünleri görerek ve renk seçeneklerini inceleyerek karar vermelisiniz. Evinizde müdahale edemeyeceğiniz alanlar, durumlar var ise bunları göz önünde bulundurarak renk tercihi yapmalısınız. Aldığınız koltuk takımlarının üzerine örtü örtmeyecekseniz alacağınız mobilyanın rengi odukça önem taşımaktadır. Örneğin duvarlarınız ve zemininiz daha koyu renklerde ise uyumu yakalayabilmek ve odayı boğmamak adına tarzınıza uygun olarak daha açık renklerde mobilya seçimi yapmalısınız. Özellikle daha küçük odalara sahipseniz tercih edeceğiniz açık renkli mobilyalar ortamı ferah ve geniş gösterme konusunda inanılmaz bir rehber olacaktır.

Mükemmel bir ev dekorasyonu gerçekleştirebilmenin bel kemiği şüphesiz mobilyaların tercihi konusudur. Mobilya almadan önce dikkat etmeniz gereken faktörleri incelikle kurgulamalı, dekorasyon tarzınızı belirlemelisiniz. Titanic Möble olarak profesyonel ekibimiz sizlere bu konuda her türlü yardımı vermekten onur duyacaktır. Aklınıza takılan her konu için çalışanlarımıza soru sorabilir, mobilyalarımızın kalitesini deneyimleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?