Yemek Odası Nasıl Dekore Edilmeli?

İster bağımsız bir oda ister açık plan bir bölgenin parçası olsun, yemek odaları pratik, işlevsel ve güzel olması gereken bir yerdir. Aile yemekleri ve şık akşam yemeği partileri için bir yer olan yemek odanız, tasarımı doğru yaparsanız evinizde en sık kullanılan odalardan biri olma potansiyeline sahiptir.Hem tüm aile hem de misafirler için mükemmel bir şekilde işlev gören nefis bir alan için bu ipuçlarını birlikte inceleyelim.

 

Yemek Odası Nasıl Dekore Edilmeli ?

 

  • Renk Seçimi
Yemek odalarında tercih edilecek renkler göz yorucu ve karanlık olmamalıdır.Yemek odalarında kullanılması gereken renklere beyaz,bej ve krem gibi pastel tonlarını örnek gösterebiliriz.Yemek odalarınızda koyu renklerde tercih edebilirsiniz fakat ortamın ve eşyaların atmasförü ile bu renkler uyum içerisinde olmalıdır.Ayrıca yemek odalarımızda iştah açıcı yönü ile bilinen açlık hissi uyandıran sarı,kırmızı ve turuncu renkleride kullanabilirsiniz.
 
  • Mobilya Seçimi

Yemek odası mobilyalarınızı seçerken en önemli hususlardan biri odanızın ölçülerine uygun eşyalar tercih etmekten başlar.Yemek odaları iki şekilde kullanılmaktadır evin büyüklüğüne göre salon ile ortak kullanıldığı durumlarda mobilyalarımız ile uyumlu olmasına önem göstermeliyiz.Ve ortamın büyüklüğüne göre eşya tercihi yapmalıyız.Eğer yemek odamız bağımsız tek bir oda olarak kullanılacak ise bu durumda yemek masası yanında ek olarak yemek odamıza vitrin,konsol,büfe,ayna vb. gibi mobilyalarıda dahil edebiliriz.Genel olarak moblya seçimi yaparken ortamın büyüklüğü hesaplanmalı ve ortama uygun eşyalar tercih edilmelidir.
 
 
 
  • Mobilya Yerleşimi

Yemek  odası yerleşiminize ilk olarak yemek masası ile başlamalısınız.Eğer yemek masalarımızı pencere önlerine yerleştirirsek ortamımız daha ferah ve geniş görünecektir.Özellikle küçük alanlarda bu sayelikle daha geniş bir yer elde edebiliriz.Yemek masalarımızı konsol veya aynalarımız ile hizalayarak yerleştirmeliyiz.

 
  • Aksesuar Seçimi

Yemek odalarımızın dekorunda bir diğer önemli diğer husus seçtiğimiz aksesuarlardır.Aksesuarlarımızı kişisel zevklerimize göre seçebiliriz.Tablolar,çerçeveler ile duvarlarımıza canlılık katabiliriz.Ayrıyeten bitkiler csnlı çiçekler ilede salonumuzu süsleyebiliriz.

 
  • Aydınlatma

Yemek odasında aydınlatma oldukça önemlidir.Aydınlatmalarımızı seçerken avize ve sarkıtlar tercih edebiliriz.Aydınlatma ile yemek odalarımıza estetik bir görünüm kazandırırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?