Evcil Hayvan Sahipleri Nasıl Mobilya Seçmeli?

Sizler de evcil hayvan aşıklarından mısınız? Küçük dostlarımızla yaşamanın daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sağladığı bilim insanları tarafından ispatlanmışken aksi ne mümkün! Evcil hayvanlarla yaşamanın güzel olduğu kadar meşakkatli yanları olduğu da bilinen bir gerçek. Evcil hayvan sahipleri nasıl mobilya tercih etmeli, hangi kumaşı kullanmalı, hangi mobilya daha sağlam gibi türlü sorulara cevap aradığınızı biliyoruz. Gelin birlikte yanıtlayalım;

Evcil Hayvan Sahipleri Nasıl Mobilya Tercih Etmeli?

Ev dekorasyonu yaparken mobilya alırken minik dostunuzu hesaba katmayı unutmamalısınız. Aksi takdirde mobilyalarınız zarar görebilir, binbir zorlukla seçtiğiniz mobilyalarınızın görüntüsü bozulabilir veya evcil hayvanınız için yanlış bir hamle yapmış olabilirsiniz. Bu nedenle mobilyalarınızı yenilemeden önce hangi mobilyaların, hangi kumaş türünün küçük dostunuza uygun olabileceğini araştırmalısınız.

Deri Kumaş Tercih Edebilirsiniz

Deri kumaş, evcil hayvanı olan insanlar için oldukça akıllı seçim olacaktır. Çünkü kürk, tüy ve saçları deriye yapışmaz. Deriyi temiz tutmak için basitçe süpürebilir veya silebilirsiniz. Oldukça kolay temizlik imkanı sunmaktadır. Çoğu insan evcil hayvanlarının keskin pençelerinin deri mobilyayı deleceğinden korkar. Ancak gerçek hakiki deri, bir hayvanın pençelerinin delemeyeceği kadar kalın ve serttir. Sahte veya geri dönüştürülmüş deri çok daha incedir ve çizilme veya delinme olasılığı daha yüksektir. Mobilyalarınızın suni veya geri dönüştürülmüş malzeme yerine %100 hakiki deri ile kaplandığından emin olmanız önemlidir. Evcil hayvan sahiplerinin deri mobilyaları sevmesinin bir başka nedeni de kokuyu nasıl ittiğidir. En yaygın kumaşlarda olduğu gibi deriye kepek ve kokular girmez. Hakiki olmayan deri çizilebilir (ki bu kötü bir şey olmak zorunda değildir, belki de hoşunuza gidecektir). Bu durumda da evcil hayvanınızın tırnaklarını kısa tutmak oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

Evcil Hayvanlar için Deri Mobilya:

Evcil hayvan dostu evler için deri mobilya seçmenin getirdiği artı ve eksilerin bir özeti niteliğinde liste yapmamız gerekirse;

Deri Mobilya Avantajları:
 • Delinmelere karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır.
 • Kokuya karşı son derece dayanıklıdır.
 • İyi bakımla birlikte uzun ömürlü malzemedir.
 • Sıcak veya soğuk havalarda rahattır.
Deri Mobilya Dezavantajları:
 • Genellikle kumaştan daha pahalıdır.
 • Sınırlı renk ve desen seçenekleri.
 • Kumaştan farklı bir hissi var.

Mikrofiber Kumaş Tercih Edebilirsiniz

Mikrofiber kumaş deriden sonra en sağlam kumaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Evcil hayvan sahipleri genellikle mikrofiberleri tercih ederler çünkü deriden daha ucuzdur, geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve pençelerde çizik bırakmaz. Mikrofiber kumaşta ilmek yoktur, bu nedenle pençeler sıkışmaz, mobilyayı delemez ve çizik oluşturmaz. Ayrıca, mikrofiber mobilyalardaki lekeleri temizlemek ve evcil hayvan tüylerini silmek kolaydır.

Evcil Hayvanlar için Mikrofiber Mobilya

Evcil hayvanlarınız için deri yerine mikrofiber seçmenin artıları ve eksilerini listeleyecek olursak;

Mirofiber Mobilya Avantajları:
 • Genellikle deriden daha ucuzdur.
 • Geniş renk ve desen yelpazesi.
 • Çizilmelere karşı iyi bir iş çıkarıyor.
Mikrofiber Mobilya Dezavantajları:
 • Kumaş lekeleri ve kokuları emebilir.
 • Sürekli olarak alınan pençe darbelerinden kaynaklanan delinmelere karşı savunmasızdır.
 • Malzemenin ömrü deriden daha kısadır.

Deri yerine herhangi bir kumaş türü seçecekseniz, her zaman mikrofiber olduğundan emin olun. Diğer kumaşlardan daha uzun süre dayanır ve evcil hayvanınızın rahat edeceği alan sunar.

Sıkı Döşeme Kumaşları Tercih Edebilirsiniz

Döşeme kumaları çoğu evcil hayvan sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken konu döşemenin sıkı ilmeklerle birbirine bağlanması olmasıdır. İlmek araarında boşluk olması durumunda pençeleri ve tırnaklarını bu kumaşı delmek için uğraşabilir. Bu nedenle sıkı işlendiğinden emin olduğunuz kumaş modellerini de tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?